Ogłoszenia różne

26 kwietnia 2024

Program „Lekcje o finansach” – edycja 2024

Szanowni Państwo, Dyrektorzy szkół podstawowych!

Ministerstwo Finansów ogłosiło na swojej stronie internetowej nabór wniosków w ramach Programu „Lekcje o finansach” – edycja 2024, którego przedmiotem jest wsparcie realizacji działań z zakresu edukacji finansowej polegających na przeprowadzeniu wśród uczniów szkół podstawowych minimum 3 zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów. Elementem Programu jest także popularyzowanie wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej. Celem Programu jest rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów.

W ramach Programu można uzyskać dofinansowanie do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych i wycieczek edukacyjnych obejmujących w swoim programie treści z zakresu finansów.

O środki na dofinansowanie mogą ubiegać się organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe. Dofinansowanie może wynieść 80% koszów kwalifikowanych, poniesionych na realizację zajęć lekcyjnych oraz wycieczki, do wysokości 10 tys. zł, w przypadku zorganizowania wycieczki jednodniowej, lub 20 tys. zł, w przypadku wycieczki dwudniowej.

W ramach dofinansowania działania mogą być realizowane do 15 listopada 2024 r., natomiast wydatkowania otrzymanych środków należy dokonać w terminie do 22 listopada 2024 roku.

Termin składania wniosków oraz więcej szczegółowych informacji na temat programu można odnaleźć na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/ogloszenia-o-programach.

Jednocześnie informujemy, że w bieżącej edycji Programu pierwszeństwo otrzymania dofinansowania będą miały wnioski dotyczące szkół, które nie były objęte Programem „Lekcje o finansach” w 2023 roku.

25 kwietnia 2024

Załóż Szkolny Klub Europejski

Z okazji jubileuszu 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej zachęcamy (…) do zakładania Szkolnych Klubów Europejskich
– napisała w liście do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów Minister Edukacji Barbara Nowacka wspólnie z Ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką.

Polska młodzież powinna mieć możliwość rozmawiania o przyszłości, a tą przyszłością dla Polski jest Unia Europejska
– powiedziała Minister edukacji.

Zachęcam nauczycieli i młodzież do włączenia się w inicjatywę rozbudowy i odbudowy Klubów Europejskich – dodała.

Dwadzieścia lat temu, weszliśmy do Unii Europejskiej i wkrótce 1 maja będziemy obchodzić 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, a rok wcześniej tę niezwykle ważną decyzję podjęliśmy w referendum akcesyjnym. Dołączenie do struktur europejskich i świata zachodniego było marzeniem pokoleń Polaków, marzyliśmy o rozwoju gospodarczym, o bezpieczeństwie, a także o wartościach. Niezwykle ważną rolę w tamtych czasach odegrały szkolne i uniwersyteckie kluby europejskie. To one edukowały i informowały społeczeństwo o Unii i miały wpływ na poparcie dla naszej integracji. Szkolne i Uniwersyteckie Kluby Europejskie powstały ponad 20 lat temu i miały umożliwić zdobywanie i utrwalanie wiedzy o Europie, Unii Europejskiej i o jej instytucjach – przypomniał Adam Szłapka Minister ds. UE.

List Minister Edukacji Barbary Nowackiej i Ministra ds. Unii Europejskiej Adama Szłapki do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów: 20_lat_w_ue_minister_edukacji_i_min_ds_ue

 

25 kwietnia 2024

Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza do udziału w 5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni wszystkie osoby sympatyzujące z ideą polskiego filmu dokumentalnego dla młodej widowni – filmowców, filmowczynie, producentów, dystrybutorów, edukatorów, edukatorki, nauczycieli i nauczycielki oraz rodziców.

Forum odbędzie się 9 maja (czwartek) w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy: https://forms.gle/na35zZ54oqXLcyhk9

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/963511278894697

24 kwietnia 2024

Program Ratujemy i Uczymy Ratować

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które będą zobowiązywały szkoły podstawowe (I etap edukacyjny) do realizacji zajęć z zakresu nauczania pierwszej pomocy. Edukacja zdrowotna w szkole, w tym nauka pierwszej pomocy ma być jednym z planowanych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

W związku z powyższym zachęcam Państwa szkoły do udziału w szkoleniach dla nauczycieli w ramach ogólnodostępnego i bezpłatnego programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Szkolenia dla nauczycieli są darmowe, trwają jeden dzień i obejmują część praktyczną oraz teoretyczną. Prowadzą je instruktorzy Fundacji WOŚP. W ramach programu szkoły otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczne.

Poniżej link do programu i zapisów: https://www.wosp.org.pl/uczymy-ratowac/zglos-sie

22 kwietnia 2024

Ogłoszenie o naborze kandydatów do realizacji zadań doradcy metodycznego z dnia 22 kwietnia 2024 r.

 

W związku z § 25 ust. 1–6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r.  w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 2783) Dolnośląski Kurator Oświaty ogłasza nabór kandydatów na stanowisko doradcy  metodycznego szkół i placówek oświatowych województwa dolnośląskiego

ogłoszenie o naborze (pdf)

formularz zgłoszenia kandydata (doc)

 

22 kwietnia 2024

Kampania edukacyjna „Błędy kształcą”

Kampania edukacyjna „Błędy kształcą” to inicjatywa skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. Jej założeniem jest zmiana perspektywy nauczania i uczenia się poprzez aktywne wykorzystanie błędów jako nieodłącznej części procesu edukacyjnego. Oparta jest ona na przekonaniu, że każdy uczy się we własnym tempie, a popełnianie błędów nie jest porażką, lecz cenną lekcją, z której należy wyciągnąć wnioski, by się rozwijać.
Dla uczestników przygotowany został e-book oraz materiały promocyjne. Wraz ze szczegółowymi informacjami są one dostępne pod adresem.

Kampania będzie trwała do końca maja 2024 roku.

W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: bledyksztalca@gmail.com

22 kwietnia 2024

Bezpłatna akcja edukacyjna „Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych i policealnych”

We wrześniu 2023 roku Krajowa Rada Notarialna we współpracy z izbami notarialnymi rozpoczęła akcję edukacyjną „Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych i policealnych„. Podobnie, jak w przypadku dotychczas organizowanych akcji: ,Dzień Otwarty Notariatu” (od 2010 r.) oraz „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku” (od 2015 r.) – jej celem jest podnoszenie świadomości w obszarach prawa leżących w kompetencjach rejentów, jak również uświadomienie konsekwencji nieznajomości prawa. Poprzez takie spotkania przybliża się młodzieży specyfikę zawodu notariusza oraz przekazuje informacje nt. czynności notarialnych, których po osiągnięciu pełnoletności młodzi ludzie mogą dokonywać samodzielnie, w szczególności takich jak:

  • zawarcie umowy sprzedaży (np. charakter umowy sprzedaży – elementy, które taka umowa powinna zawierać, sposoby zabezpieczenia zapłaty),
  • zawarcie umowy darowizny (np. co to jest darowizna, kiedy może zostać odwołana),
  • zawarcie umowy najmu okazjonalnego (w tym poddanie się egzekucji w związku z zawartą umową najmu),
  • sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia (kiedy i po co),
  • złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku (terminy, kolejność dziedziczenia),
  • udzielenie pełnomocnictwa (np. do złożenia bądź odbioru dokumentów na wyższej uczelni),
  • sporządzenie odpisów wierzytelnych (świadectwa, inne dokumenty),
  • kształtowanie postawy obywatelskiej poprzez przybliżanie młodzieży podstawowej wiedzy o konstytucji i funkcjonowaniu instytucji publicznych, a także wyjaśnianie potrzeby uczestniczenia w życiu publicznym poprzez udział w wyborach.

Szkoły zainteresowane zaproszeniem notariusza na wykład proszone są o przesyłanie na adres: rin@wroclaw.notariat.info.pl lub szerer-notariusz@hm.pl zgłoszeń zawierających proponowany termin (data wraz z godziną), adres szkoły oraz dane kontaktowe osoby reprezentującej szkołę. Po umówieniu spotkania otrzymają Państwo informację zwrotną ze szczegółami wykładu oraz kontaktem do wykładowcy.
Wykłady notariusza są bezpłatne. Zachęcamy do skorzystania z wiedzy notariuszy, która z pewnością okaże się pomocna – a być może nawet niezbędna – w wielu sytuacjach życiowych.

22 kwietnia 2024

Bezpłatny webinar ORE „Motywacja i indywidualizacja w nauczaniu języka łacińskiego

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, Wydział Rozwoju Kompetencji Kluczowych, zaprasza nauczycieli, nauczycieli – konsultantów, nauczycieli – doradców metodycznych, kadry zarządzające oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką szkolenia do udziału w webinarze zatytułowanym:

Motywacja i indywidualizacja w nauczaniu języka łacińskiego.

Treści webinaru:

  1. Aktualny status przedmiotu język łaciński/ język łaciński i kultura antyczna w szkole polskiej.
  2. Główne założenia podstawy programowej języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.
  3. Walory oceniania kształtującego w procesie motywowania uczniów do nauki języka łacińskiego.
  4. Przykładowe strategie i metody sprzyjające indywidualizacji procesu kształcenia.
  5. Dobre praktyki: sposoby realizacji treści podstawy programowej języka łacińskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na podstawie wybranych scenariuszy lekcji.

Webinar odbędzie się na platformie GOOGLE MEET w dwóch terminach:

  • 20 marca 2024 r. w godz. 15.30 – 18.45;
  • 27 marca 2024 r. w godz. 12.30 – 15.45.

Rejestracja na stronie:  https://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaSzkolenie/7072

ziemia
18 kwietnia 2024

ZBLIŻA SIĘ DZIEŃ ZIEMI – CO MOŻEMY ZROBIĆ Z TEJ OKAZJI ?

22 kwietnia 2024 r. setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi.
Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?

Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach – od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię.

Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju szkolnych wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew.
Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

  • Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
  • Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy
    do punktu skupu.
  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera – przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu.
    Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek,
    nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi.
    Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren, gdzie zebrało się dużo śmieci.
  • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną
    a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników
    do tego przeznaczonych.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

17 kwietnia 2024

Informatory dotyczące prac domowych już do pobrania

 

W ostatnich latach toczyła się dyskusja na temat sensu zadawania prac domowych, a także tego, jaki mają wpływ na dobrostan ucznia. Ta debata zaowocowała rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 marca 2024 r. o ograniczaniu i indywidualizacji prac domowych w zależności od wieku rozwojowego
i możliwości uczniów.

Instytut Badań Edukacyjnych opracował informatory zawierające przykładowe rozwiązania i dobre praktyki przydatne w zadawaniu prac domowych zgodnie z wymogami rozporządzenia. W publikacjach prezentowane są także wnioski, jakie płyną z badań naukowych na temat prac domowych oraz przedstawione  są różnorodne czynniki i strategie, wynikające z nich dla praktyki szkolnej.

IBE przygotował trzy części informatora przeznaczone dla nauczycieli i dyrektorów wszystkich etapów edukacyjnych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych: https://www.ibe.edu.pl/pl/aktualnosci/2316-informatory-dotyczace-prac-domowych-juz-do-pobrania

16 kwietnia 2024

Konferencja „Ocenianie kształtujące – od teorii do praktyki”

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele!

Informujemy, że Społeczny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kudowie – Zdroju w dniach 25-26 kwietnia 2024 r. zaprasza dyrektorów i nauczycieli na konferencję  „Ocenianie kształtujące – od teorii do praktyki”.

Więcej informacji o wydarzeniu wraz z linkiem do formularza rejestracyjnego można odnaleźć na stronie internetowej Organizatora pod adresem: http://szkolaslone.pl/2024/03/22/konferencja-ocenianie-ksztaltujace-od-teorii-do-praktyki/

15 kwietnia 2024

Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych

Akademia Umiejętności Eurocash zaprasza nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz uczniów – przyszłych absolwentów szkół branżowych i techników na kierunkach technik handlowiec, sprzedawca, technik logistyk, magazynier-logistyk oraz pokrewnych, do wzięcia udziału w Wirtualnym Festiwalu Umiejętności Zawodowych, który odbędzie się 6 maja 2024 r. pod hasłem „Merchandising – cichy sprzedawca”.

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 5 maja br. za pomocą formularza rejestracyjnego. Szczegółowy plan spotkania oraz informacje organizacyjne znajdują się w zaproszeniu.

15 kwietnia 2024

XXIII edycja Stypendiów Pomostowych

 

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości z Łodzi informuje o inauguracji programu stypendialnego. Tytułowy pomost to stypendium na I rok studiów. Jego rolą jest wspieranie  młodych ludzi oraz zachęcenie ich do kontynuowania nauki na studiach. O stypendium może się ubiegać każdy maturzysta kończący szkołę ponadpodstawową w 2024 r., który spełni określone regulaminem warunki, m.in. osiągnie dobre wyniki na egzaminie maturalnym, rozpocznie studia dzienne
w akademickiej uczelni publicznej,  mieszka w małej miejscowości oraz pochodzi z rodziny, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty określonej regulaminem stypendium. Stypendium pomostowe na
I rok studiów wynosi 10 000 zł i będzie wypłacane w 10 miesięcznych ratach. Stypendyści, którzy osiągną dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendiów doktoranckich oraz staży zagranicznych. Partnerami XXIII edycji programu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Inter Cars, koalicja lokalnych organizacji pozarządowych.

 

Aplikacja do składania wniosków aktywna będzie od 9 lipca do 20 sierpnia 2024 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.stypendia-pomostowe.pl/

10 kwietnia 2024

Zmiany dotyczące oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

Szanowni Państwo, Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych!

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, wprowadzającego zmiany w zakresie prac domowych polegające na:

1) niezadawaniu przez nauczycieli uczących w klasach I–III szkoły podstawowej pisemnych
(z wyłączeniem ćwiczeń rozwijających motorykę małą) i praktyczno-technicznych prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych;

2) braku obowiązku wykonania przez uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej pisemnych i praktyczno-technicznych prac domowych zadawanych przez nauczyciela do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych oraz nieocenianiu wykonania albo niewykonania tej pracy domowej przez ucznia,

informujemy o możliwości skorzystania z opublikowanych 3 kwietnia 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej materiałów informacyjnych w postaci relacji z konferencji prasowej z udziałem Pani Barbary Nowackiej, Minister Edukacji, oraz dwóch załączników:

– Informator dla nauczycieli klas I-III szkoły podstawowej;

– Informator dla nauczycieli klas IV-VIII szkoły podstawowej.

Materiały można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/konferencja-prasowa-w-sprawie-nowych-przepisow-dotyczacych-prac-domowych

Zmiany wprowadzone ww. rozporządzeniem weszły w życie w z dniem 1 kwietnia 2024 r. i dotyczą tylko publicznych szkół podstawowych.

4 kwietnia 2024

Projekt „Przygotowanie kompleksowego wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznych”

Szanowni Państwo,
Ministerstwo Edukacji Narodowej serdecznie zaprasza pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz przedstawicieli organów prowadzących poradnie do udziału w spotkaniach organizowanych w ramach projektu pn. „Przygotowanie kompleksowego wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznych”.
Podczas spotkań uczestnicy spotkania mają okazję włączyć się do dyskusji o rozwoju poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego oraz roli poradni w systemie wsparcia dzieci i młodzieży i ich rodzin w sytuacji rosnących potrzeb w tym zakresie.
W trakcie spotkań zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli Związku Zawodowego Rada Poradnictwa oraz poradni, które brały udział w działaniach pilotujących nowe rozwiązania w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, oceny funkcjonalnej oraz wsparcia międzysektorowego. Podczas drugiego dnia spotkania odbędą się warsztaty dotyczące kultury organizacyjnej oraz wdrażania zmian w organizacji, prowadzone przez kadrę naukową Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Spotkania (nazywane w projekcie „kursy START”) odbędą się w kilku różnych terminach i lokalizacjach. Zapisy już ruszyły (z wyjątkiem ostatniego terminu w Warszawie).
Do udziału w spotkaniach można zgłosić się poprzez formularz rejestracyjny.
Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym, aby zapewnić możliwość udziału jak najszerszemu gronu odbiorców, każda druga i kolejna osoba z instytucji o danym nr RSPO będzie automatycznie wpisywana na listę rezerwową. Ostatecznym potwierdzeniem udziału będzie wiadomość e-mail od organizatora.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo na stronie.
Kalendarz spotkań:

  1. GDAŃSK 15-16.04.2024r.
  2. KRAKÓW 26-27.03.2024r.
  3. POZNAŃ 04-05.04.2024r.
  4. BIAŁYSTOK 11-12.04.2024r.
  5. WROCŁAW 18-19.04.2024r.
  6. WARSZAWA 23-24.04.2024r. (spotkanie podsumowujące).
4 kwietnia 2024

Projekt „Bądź Unplugged”

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do udziału w rekomendowanym programie profilaktycznym „Bądź Unplugged”, który skierowany jest do uczniów w wieku 12-14 lat oraz ich rodziców.

Projekt zakłada szkolenie pięcioosobowych zespołów nauczycieli (wychowawców, psychologów, pedagogów) zatrudnionych w jednej szkole.

Ukończenie szkolenia (18 godzin dydaktycznych), potwierdzone certyfikatem/zaświadczeniem wydanym przez uprawnionego trenera programu UNPLUGGED.

Szczegółowe informacje:

https://programyrekomendowane.pl/programy/profilaktyka-uniwersalna/unplugged/

https://pozytywnaprofilaktyka.org/projekty/badz-unplugged-2022-2024/

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

4 kwietnia 2024

Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2022–2024

Szanowni Państwo,

uprzejmie przypominam, że dzieciom i uczniom z rodzin poszkodowanych wskutek występowania negatywnych zjawisk atmosferycznych, w tym występujących powodzi, przysługuje wsparcie w ramach Rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno- edukacyjnych w latach 2022–2024 (Załącznik do uchwały nr 65/2022 Rady Ministrów z dnia 29 marca 2022 r. w sprawie Rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno- edukacyjnych w latach 2022–2024.).

W przypadku zaistnienia uwarunkowań określonych w programie i rozporządzeniu (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2022-2024 (Dz. U. poz. 850)), istnieje możliwość skorzystania ze środków finansowych przewidzianych w 2024 r. na pomoc dzieciom i uczniom (w tym na zasiłki losowe w kwocie 1 000 zł).

W związku z powyższym, w zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie zbiorczej informacji, uwzględniającej liczbę dzieci i uczniów, którym należy udzielić wsparcia w ramach ww. programu z zastrzeżeniem, że pomoc w formie wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego oraz w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych nie może być udzielana łącznie, a maksymalna kwota pomocy przeznaczona dla jednego dziecka lub ucznia wynosi 2 540 zł(Załącznik do uchwały nr 65/2022 Rady Ministrów z dnia 29 marca 2022 r. – część IV, pkt 5.).

Dane z gminy należy przesyłać, niezwłocznie po uzyskaniu informacji o liczbie dzieci i uczniów potrzebujących pomocy, do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – najpóźniej do 25 września 2024 r., w Załączonej tabeli Excel (XLSX, 13KB), na elektroniczną skrzynkę podawczą KO oraz w wersji edytowalnej na adres poczty elektronicznej: rstodulski@kowroc.pl

2 kwietnia 2024

Spacery Śladami Mogił Żołnierzy Wyklętych

Szanowni Państwo !

Informujemy, że Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu serdecznie zaprasza na Spacery Śladami Mogił Żołnierzy Wyklętych związane z pracami porządkowymi na kwaterach więziennych 81A
i 120 Cmentarza Osobowickiego. Jest to projekt edukacyjny skierowany przede wszystkim do młodzieży szkół licealnych. Spacery mają na celu przybliżenie historii tego miejsca oraz życiorysów bohaterów walki niepodległościowej, którzy zostali zamordowani przez komunistów w okresie stalinowskim i pochowani w bezimiennych grobach na tych dwóch kwaterach.

Opiekunowie klas mogą  się kontaktować telefonicznie z p. Kamilą Bałchanowska pod adresem e-mail: kamila.balchanowska@ipn.gov.pl lub pod numerem telefonu 604 853 583.

Zaproszenie kierujemy również do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wrocławia, którzy chcieliby dowiedzieć się o historii tego miejsca. Zapraszamy do organizowania większych grup osób zainteresowanych (min. 10 osób) i kontaktu z naszymi pracownikami.

 

28 marca 2024

Bezpłatne szkolenia dla osób pracujących z dziećmi z doświadczeniem migracji

 

Fundacja Polskie Forum Migracyjne zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach skierowanych do osób pracujących z dziećmi z doświadczeniem migracji: dyrektorów szkół, nauczycieli, edukatorów, asystentów międzykulturowych i innych zajmujących się edukacją i oświatą. Szkolenia będą się odbywać online na platformie clickmeeting w okresie od 11 kwietnia 2024 r. do 29 maja 2024 r. W programie m.in.: wzmacnianie odporności psychicznej dzieci, przeciwdziałanie przemocy, pierwsza pomoc psychologiczna, edukacja międzykulturowa.

Więcej informacji oraz ZAPISY na szkolenia:
https://forummigracyjne.org/kurs/szkolenia-online-dla-edukatorow-i-nauczycieli

 

27 marca 2024

Przewodnik po e-materiałach do kształcenia zawodowego

 

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zaprasza nauczycieli kształcenia zawodowego do zapoznania się i wykorzystywania na zajęciach e-materiałów, opracowanych dla wybranych kwalifikacji i zawodów kształcenia zawodowego upowszechnianych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej w ramach projektu „Tworzenie e-zasobów do kształcenia zawodowego. Projekt ORE jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Przewodnik po e-materiałach do kształcenia zawodowego (pdf)

19 marca 2024

BEZPŁATNE SZKOLENIE ON-LINE DLA NAUCZYCIELI

 

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy serdecznie nauczycieli historii, WOS i wszystkich zainteresowanych na bezpłatne szkolenie online pt. Powstanie Warszawskie – droga ku wolności.

 

 

Szkolenia składa się z cyklu trzech comiesięcznych spotkań trwających trzy godziny zegarowe w czwartki 21 marca, 25 kwietnia i 23 maja 2024 o godzinie 17.00.

  1. Od układu Ribbentrop-Mołotow do Jałty – sprawa polska w polityce międzynarodowej w latach 1939-1945
  2. O Polskę wolną i demokratyczną – struktury, programy i dokonania Polskiego Państwa Podziemnego do wybuchu Powstania Warszawskiego
  3. Bić się czy nie bić? – krajowe i międzynarodowe aspekty podjęcia decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Szkolenie poprowadzi Maciej Podbielkowski – wieloletni wykładowca akademicki w Instytucie Historycznym UW i nauczyciel w warszawskich szkołach, a obecnie ekspert Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Szkolenie będzie realizowane za pomocą Microsoft Teams.

Zgłoszenie przyjmujemy na adres: szkolenie@1944.pl  (do końca 19.03.2024)

Idź do góry

Klauzula informacyjna

Ponieważ przekazałeś nam swoje dane osobowe w przesłanej korespondencji papierowej, mailowej, telefonicznie lub osobiście mamy obowiązek poinformować Cię że:

  1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Dolnośląski Kurator  Oświaty z siedzibą we Wrocławiu, Plac Powstańców Warszawy 1, zwany dalej Administratorem;
  2. Dane osobowe przetwarzane są w celu zrealizowania sprawy, z którą zwracasz się do nas;
  3. Posiadasz prawo do: żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych, wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych – cofnięcia zgody na ich przetwarzanie;
  4. Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod adresem:

https://kuratorium.ibip.wroc.pl/public/?id=119012

a także w kancelarii, oraz sekretariatach wydziałów i delegatur Kuratorium

……………………………………………………………………………………………………………………….

Information Clause

Because of giving your personal data over us, in sending paper corespondence, e-mail, by phone or personal, we are obliged to inform you that:

  1. the Administrator of your personal data will be Dolnośląski Kurator Oświaty with registered office in Wrocław, Plac Powstańców Warszawy 1, hereinafter ‘Administrator’;
  2. The personal data are processed to realise the case supplied to us;
  3. You have a right to: demand from Administrator the availability to your personal data, its rectification, remove or limit personal data, may object to this type of processing, transfer data, supply the complain to control authority if you express the consent for processing your data, back the consent for their processing;
  4. Your personal data are not undergoing to make automatic decision in this area.

The full content of this information clause is included on the website of Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, under address https://kuratorium.ibip.wroc.pl/public/?id=119012

but also in Registrar’s Offices therein Divisions and Delegations of Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.