Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło się z prośbą do Ministerstwa Edukacji o przekazanie szkołom informacji o organizacji wydarzenia pn.: CyberWizards – International Cyber Camp 2025.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Krajowy Ośrodek Koordynacji w Estonii (NCC-EE) w miejscowości Kehtna.
CyberWizards jest przedsięwzięciem skierowanym do dziewcząt w wieku 13-16 lat, ceniących wyzwania w zakresie rozwiązywanie zagadek, w tym z użyciem nowych technologii. Przedsięwzięcie polega na tym, że zaproszone kraje (w tym Polska) wysyłają swoje drużyny na obóz, który będzie miał miejsce w miejscowości Kehtna w Estonii w terminie 11-16.08.2025 r.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, nie jest wymagane doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa lub programowania. Uczestniczki w trakcie kilkudniowego obozu poznają dziedzinę i zagadnienia cyberbezpieczeństwa poprzez praktyczne działania. Zajęcia podczas obozu będą prowadzone w języku angielskim.
Warunki uczestnictwa w CyberWizards Summer Camp :
– grupa 3-6 uczennic wraz z opiekunem (opiekunem grupy może być dowolna osoba dorosła – nauczyciel, rodzic, inny opiekun, mówiąca po angielsku i w języku ojczystym swojej grupy);
– obóz jest bezpłatny dla uczestników i opiekuna;
– organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, pokrywa koszty warsztatów i wszystkich pozostałych zajęć, nie pokrywa kosztów podróży.
Zespoły, które chciałyby wziąć w nim udział, powinny przesłać na adres: ncc@cyfra.gov.pl rolkę (format 1080×1920, o minimalnym czasie trwania 30 sek., maksymalnym 1 min.) w języku angielskim, na temat hejtu i cyberprzemocy w Internecie. Interpretacja zagadnienia – dowolna. Rolka ma za zadanie przedstawić zjawisko hejtu i cyberprzemocy, wskazać skutki oraz zaproponować sposoby przeciwdziałania tym zjawiskom.
W temacie maila należy wpisać CyberWizard 2025. Wraz z filmem, opiekun drużyny powinien przekazać w formie oświadczenia zgodę na przetwarzanie danych uczestniczek (oraz swoją), a także wizerunku na potrzeby organizacji i udziału w CyberWizards – InternationalCyber Camp.
Wybór drużyny odbędzie się wg poniższych kryteriów:
1) oryginalność i kreatywność prezentacji wybranego zagadnienia – maks. 10 pkt;
2) pomysłowe wykorzystanie nowoczesnych technologii – maks. 5 pkt;
3) współpraca zespołu (podział ról, wykorzystanie potencjału uczestniczek) – maks. 5 pkt;
4) sposób realizacji zadania (wybór miejsca, dobór narzędzi, rekwizytów itd.)- maks. 10 pkt.
Terminy:
– przygotowane filmiki wraz ze zgodami, należy przekazać do Ministerstwa Cyfryzacji na wskazany adres e-mail (ncc@cyfra.gov.pl) do 22 maja 2025 r. ,
– Jury wybierze zwycięską drużynę do 29 maja 2025 r.,
– informacja o wyborze zwycięskiej drużyny zostanie przekazana do kuratoriów oświaty do 30 maja 2025 r.
Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej Państwowej Agencji Systemów Informatycznych (RIA) w Estonii.