11 października 2018

„Biało-Czerwony Znicz” na kresowe cmentarze

Logo_znicze

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy dolnośląskich szkół i placówek!

Zbliża się 1 listopada – dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu  mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pamięć. Dolnośląscy uczniowie w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL
OD ZAPOMNIENIA od 9 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Polonia,  zawożą  je na Ukrainę i Wileńszczyznę.

Podobnie jak w latach ubiegłych zwracamy się do uczniów ich rodziców i  nauczycieli  o podarowanie symbolicznej lampki. Zapłoną one  na wielkich,   narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim  we Lwowie, ale również na  polskich cmentarzach na Ukrainie, które tego lata remontowane były przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska.  Na niektórych mogiłach nikt od wyjazdu Polaków nie zapalił  nigdy nawet jednej lampki.

Znicze można dostarczyć do 26 października 2018 r. do magazynów Polskiego Radia we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej 10. Dodatkowych informacji udziela koordynatorka akcji pani Grażyna Orłowska – Sondej (tel. 604 091 959).

Ponadto informujemy, że Fundacja Studio Wschód organizuje w dniu 1 listopada 2018 r. kwestę na cmentarzach. Zebrane datki będą przeznaczone na ratowanie polskich cmentarzy na Kresach.
Wszystkich Państwa, którzy chcieliby wspomóc organizację ww. przedsięwzięcia i wziąć udział jako wolontariusze  oraz zaprosić uczniów do współpracy, proszę o bezpośredni kontakt z panią Grażyną Orłowską – Sondej  (tel. 604 091 959).

 

 

Idź do góry