31 października 2018

Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami i wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami i wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Para Prezydencka spotkała się we wtorek 30 października br. w Pałacu Prezydenckim z organizatorami i wolontariuszami IX akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku z okazji stulecia odzyskania niepodległości została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podczas spotkania Prezydent RP podkreślił, że inicjatywna jest niezwykle ważna w wymiarze historycznym i wychowawczym.

– Jeden z ojców naszej niepodległości, marszałek Józef Piłsudski powiedział na ten temat pamiętne zdanie: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium” – przypomniał.

Podczas uroczystości Prezydent RP odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski pomysłodawczynię i główną organizatorkę akcji – Grażynę Orłowską-Sondej.

W spotkaniu uczestniczył Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty oraz ponad 130 uczniów dolnośląskich szkół, uczestników IX edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wraz z nauczycielami i opiekunami poszczególnych grup, a także grono studentów i doktorantów wrocławskich uczelni, którzy od początku trwania projektu spędzają wakacje na Kresach, ratując zapomniane polskie nekropolie.

Spotkanie uświetnił swoim występem chór pod kierunkiem Marzeny Jabłońskiej, który tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach (woj. dolnośląskie) oraz uczennice ostatnich klas gimnazjalnych. Młode artystki wykonały dwa utwory, a wspólnie z wolontariuszami odśpiewano „Modlitwę za Ojczyznę”.

Spotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami i wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”spotkanieSpotkanie Pary Prezydenckiej z organizatorami i wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Idź do góry