5 października 2017

Polska – stulecie odzyskania niepodległości

Apel Wojewody Dolnośląskiego

Szanowni Państwo Dyrektorzy dolnośląskich szkół i placówek

Uprzejmie informuję i zachęcam do udziału w dwóch projektach realizowanych na terenie Dolnego Śląska w ramach ogólnopolskiego programu Niepodległa. Swoim zakresem tematycznym obejmują one wydarzenia roku 1917 w tym przede wszystkim niezwykłą sagę II Brygady Legionów oraz narodziny polskiej piłki ręcznej – szczypiorniaka w obozie internowania w Szczypiornie, gdzie przebywali rozbrojeni po tzw. kryzysie przysięgowym legioniści. Do wyboru jeden z tematów:

  1. „Sami przeciwko wszystkim” – niezwykła saga II Brygady Legionów”
  2. „210 milionów Went później, czyli stulecie Szczypiorniaka w Polsce”

Projekty zakładają przeprowadzenie na terenie dolnośląskich szkół cyklu zajęć dydaktycznych, mających stanowić uzupełnienie bądź wprowadzenie do tematu walki o niepodległość realizowanych w ramach programu nauczania. Zajęcia będą obejmować jedną godzinę lekcyjną dla szkół podstawowych oraz dwie godziny lekcyjne dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych pedagogów, dysponujących własnym scenariuszem zajęć, a także ubiorami z epoki.

Projekt realizowany jest w okresie 1 października – 31 grudnia b.r.

Termin zajęć w Państwa szkole/placówce można rezerwować kontaktując się z koordynatorem projektu Panem Przemysławem Mandelą pod numerem telefonu 512 280 663 lub Panią Dominiką Arendt-Wittchen z Urzędu Wojewódzkiego d.wittchen@duw.pl.

Zapraszam wszystkich do udziału. Proszę, aby naszą wspólną troską był jak najszerszy udział uczniów w różnych formach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z wyrazami szacunku pozostaję

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty

 

Pełna informacja o projektach: Projekty w ramach programu Niepodległa

 

Idź do góry