To święto narodowe, które przypomina o dumie z naszych symboli narodowych. Tego dnia Polacy w kraju i za granicą wywieszają biało-czerwone flagi – na balkonach, w oknach, przed domami, w szkołach i na ulicach. Każdy z nas może w prosty sposób uczcić ten dzień – wystarczy wyeksponować flagę, pokazując tym samym, że jesteśmy częścią jednej wspólnoty.
Flaga Polski towarzyszy nam w najważniejszych chwilach – podczas podniosłych uroczystości, w dniach radości, ale też w czasie żałoby i narodowych refleksji. Jest symbolem wolności, solidarności i ciągłości historii.
Dzień Flagi obchodzimy od 2004 roku. Data nieprzypadkowa – 2 maja znajduje się między Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 Maja. Co ciekawe, w PRL-u tego dnia flagi zdejmowano, by unikać manifestacji patriotycznych. Dziś robimy odwrotnie – z dumą eksponujemy je wszędzie, gdzie to możliwe.
Tego samego dnia obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto wszystkich tych, którzy, choć mieszkają poza krajem, nie przestają pielęgnować polskiego języka, tradycji i tożsamości.
A jeśli jesteście we Wrocławiu – zajrzyjcie do miejsc, gdzie historia naszej flagi ożywa:
– Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) – z eksponatami z czasów powstań narodowych i dokumentami państwowymi.
– Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184) – z wystawą o Wrocławiu 1945–2016 i roli barw narodowych po wojnie.
– Muzeum Narodowe we Wrocławiu (Jana Ewangelisty Purkyniego 11) – ze sztuką pełną patriotycznych symboli.
– Panorama Racławicka eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
