20 marca 2020

XI edycja akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele dolnośląskich szkół

Fundacja Studio Wschód i Dolnośląski Kurator Oświaty pod patronatem TVP Polonia organizuje kolejną, już XI edycję letniej akcji ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą p.n. „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W jej ramach wolontariusze, głównie uczniowie dolnośląskich szkół, uporządkują i zinwentaryzują zapomniane polskie nekropolie, które niszczeją na Ukrainie. Na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Jest więc to okazja do poznania historii swoich rodzin, a tym samym dziejów narodu polskiego, a także do przeżycia swoistej lekcję patriotyzmu.

To największa tego typu akcja w Polsce !

Podczas ubiegłorocznych wakacji, wolontariusze pracowali  przy porządkowaniu 150 kresowych nekropolii, a ponad 200 tysięcy uczniów przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę. Każdego roku przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują  uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, którzy w ten szlachetny sposób spędzają wakacje.

 

Przed nami kolejna narodowa wyprawa. Już 4 lipca bieżącego roku tysiąc młodych Dolnoślązaków wyjedzie do pracy na cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola oraz na Wołyniu i Podolu.

Zwracamy się z gorącym apelem do Państwa Dyrektorów i Nauczycieli dolnośląskich szkół o włączanie się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą.

Dolnośląskie szkoły mogą jeszcze dołączyć do naszej akcji. Zapraszamy do udziału w tym pospolitym ruszeniu, aby przy współpracy wszystkich ludzi dobrej woli uratować kolejne nekropolie narodowe.

 

Ponadto apelujemy do uczniów, aby przekazali symboliczną złotówkę na ratowanie polskich cmentarzy rozsianych za wschodnią granicą.
Ta szlachetność i aktywność nastoletnich Polaków przyczyni się do ocalenia pamięci o Kresach.

 

Zgłoszenia grup wolontariuszy do wyjazdu na Kresy przyjmuje:
Pani Grażyna Orłowska – Sondej – prezes Fundacji Studio Wschód, KRS 0000 570 948.

Wpłaty prosimy kierować do 15 maja b.r. na konto Fundacji Studio Wschód:
nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska).

Informacje na temat akcji,  lista wpłacających, reportaże telewizyjne
są na stronach  www.studiowschod.pl i www.studiowschod.org.pl .

 

22 czerwca 2020 r. zapraszamy na wrocławski Rynek, na Wielki Koncert Kresowy, podczas którego podsumujemy gotowość do wakacyjnego wyjazdu
na Ukrainę.

Poczty sztandarowe do uroczystej defilady należy zgłaszać do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu do 10 maja 2020: s.strzelecki@kuratorium.wroclaw.pl .

 

Informacji na temat wyjazdu na Kresy  udziela Grażyna Orłowska – Sondej prezes Fundacji Studio Wschód, tel.  604 091 959, orlowskasondej@gmail.com

Idź do góry