16 listopada 2020

Pamięci Irka Bajera Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

Irek Bajer

 ,,Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” napisał w swoim wierszu ks. Jan Twardowski. Jakże prawdziwe są te słowa, wypowiedziane tu i teraz… Jakże  aktualne w swojej prostocie. Przecież nikt  z nas nie przypuszczał, że w taki sposób i w tym miejscu  będziemy żegnać Naszego Drogiego Kolegę, którego jeszcze kilkanaście dni temu widzieliśmy w pracy, rozmawialiśmy z nim, mijaliśmy na korytarzu. Teraz nie możemy być tu  z Tobą i  towarzyszyć Tobie w tej ostatniej drodze, na którą wkroczyłeś zbyt wcześnie, zbyt szybko, tak nagle i niespodziewanie, ale wiedz Irku, że towarzyszymy Tobie w naszych myślach i sercach.

Drogi Irku,

żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego, co czujemy, wszyscy pracownicy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Trudno nam pisać o Tobie byłeś, przecież tak niedawno temu poznaliśmy się, a już przychodzi nam się żegnać. Chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, brakuje jednak słów – żadne z nich nie wyrażą bólu, jaki w nas pozostaje po Twoim odejściu.

Pamiętamy Twój spokój, opanowanie, łagodność. Zawsze znalazłeś właściwe rozwiązanie, by niejednego z nas pocieszyć i wesprzeć. Mogliśmy zawsze liczyć na Ciebie. Byłeś naszym prawdziwym przyjacielem. Pamiętamy Ciebie, jak z uśmiechem nas pozdrawiasz, jak witasz się ze wszystkimi…

W ostatnim czasie swoje życie zawodowe związałeś z wspieraniem dyrektorów i nauczycieli dolnośląskich szkół. Byłeś właściwym człowiekiem, na właściwym miejscu. Nie miałeś w zwyczaju szufladkowania i dzielenia ludzi według ustalonej hierarchii zasług, czy zajmowanych stanowisk. Każdy był dla Ciebie ważny, tak samo potrzebny. Każdego szanowałeś i ceniłeś. Miałeś  swój własny etyczny kodeks i żyłeś zgodnie z jego zasadami. Zawsze umiałeś wesprzeć dobrym słowem, umiałeś dzielić z nami radości i smutki. Pamiętamy anegdotki i różne opowieści, którymi rozbawiałeś niejednego z nas. Żyłeś w przyjaźni ze wszystkimi. Każdy z Nas miał szansę  zdobyć Twoje zaufanie i sympatię. Będziemy zawsze pamiętać, żeby kierować się w życiu wartościami, które nam przekazałeś.

Tego pogrzebu nie było w planie. Śmierć przyszła niespodziewanie, niechciana. Zakradła się jak złodziej, by odebrać jeszcze jedno życie, tylko dlaczego tak wcześnie…

Dzisiaj żegnamy Naszego Przyjaciela, oddanego swojej pracy Wizytatora, żegnamy skromnego człowieka, który żył i pracował wśród nas i z nami. Będziesz żył, Drogi Irku, w naszej pamięci na zawsze… Spoczywaj w pokoju!!!

Drogi Irku,

za Twoją obecność wśród nas, za wszelkie dobro, troskę, miłość i przyjaźń  dziękujemy.

Z przekonaniem, że życie nie kończy się tu na Ziemi, bo Bóg jest Miłością – wierzymy, że będziesz żyć z Nim w Niebie.

Nie mówimy … żegnaj Irku, lecz … do zobaczenia …

 

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty

Wszyscy pracownicy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

 

Pamięci Irka Bajera Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

Idź do góry