12 stycznia 2018

Bezpieczne ferie zimowe 2018

ferie 2018

15 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów szkół i placówek Dolnego Śląska. Drodzy uczniowie, życząc udanego wypoczynku jednocześnie prosimy, aby w chwilach beztroskiego odprężenia, przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Zachęcamy rodziców i organizatorów wypoczynku do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEN. W „Poradniku” rodzice znajdą informacje m.in. jak przygotować dziecko do wyjazdu i przebywania poza domem, co w spakowanym bagażu dziecka powinno się znaleźć, a organizator wypoczynku znajdzie najważniejsze praktyczne wskazówki i informacje dotyczące zapewnienia bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży.

Poradnik MEN

Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.

Baza danych o wypoczynku jest na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl

W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można zgłaszać do kuratorium oświaty (kontakt mailowy i telefoniczny podany jest na stronie w zakładce „kontakty”) lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja).

Warto odwiedzić również stronę www.bezpiecznienastoku.pl. Powstała ona w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki, akcje na stokach, konkursy, komiksy i materiały do pobrania.

Ministerstwo Sportu i Turystyki kontynuuje „Zimową wersję akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”.

Policja ostrzega – Ostrożnie na lodzie.

Poradnik o tym jak bezpiecznie korzystać ze stoku przygotowała Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które opublikowało informacje dotyczące bezpieczeństwa i poradników, w tym Bezpieczna podróż.

Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą”. Można na niej znaleźć podstawowe informacje o kraju, do którego chcemy jechać. Dowiemy się m.in. czy potrzebujemy wizy, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców.

Idź do góry